Niets is zo belangrijk voor mens, dier en de natuur in het algemeen als water (l’eau)!

Wij wonen in het groene hart van Frankrijk in de Auvergne, in het Parc Livradois-Forez dat onderdeel is van het Centraal Massief. Als je hier een wandeling maakt hoor je overal water stromen. Een mooi geluid vind ik dat. Water zoekt altijd de gemakkelijkste weg naar beneden. In het voorjaar hoor je het stromen van het water dan ook het best. De sneeuw begint te smelten, ook op de plekken waar de zon niet komt, en zorgt voor ontelbare stroompjes. In de zomer hoor je ook water maar moet je soms op zoek naar de plek waar het stroomt, dan pakt het water ook de gemakkelijkste weg en zijn de stroompjes meer geconcentreerd.

leau07  leau09  leau08

Dat water voor mens en dier belangrijk is zie je terug in de "serves" (opslagplaatsen) van water die vroeger werden aangelegd  en die je nog steeds ziet aan de rand van de dorpjes. Deze opslagplaatsen van water waren van belang in droge tijden voor het vee, de landbouw of om branden te blussen. Met de toename van de bevolking in de 19e eeuw kwam er, met name vanwege de hygiëne, behoefte aan openbare  sanitaire voorzieningen om zich te kunnen wassen en de was te kunnen doen en werden er wasplaatsen opgericht dichter bij de woningen. Bovendien werden er fonteinen geplaatst om de mensen van zuiver drinkwater te voorzien. In onze gemeente, Échandelys, werd besloten dat zoveel mogelijk dorpen in de gemeente een fontein moesten krijgen.

leau11  leau01  leau10

Niet ieder dorp van de gemeente kreeg zo'n prachtige fontein als op het dorpsplein van Échandelys, ook de granieten en betonnen bakken met een wateruitloop die je onderweg tijdens wandelingen in de dorpjes tegenkomt noemt men een ”fontaine” (uitloop van een bron). In ons dorp Les Deux Frères hebben we zelfs twee bronnen. Oorspronkelijk was er maar één, de bovenste, vlakbij onze camping. Dat bleek niet voldoende voor de 25 gezinnen die er begin 20ste eeuw in het dorp woonden. Door de hoge ligging was er te weinig water tijdens de hete zomers. De bron was dan bijna uitgedroogd en er kwam nauwelijks water uit. In de winter was de bron door de hoeveelheid sneeuw slecht te bereiken voor sommige dorpsbewoners die lager in het dorp woonden en er werd besloten dat er in Les Deux Frères een tweede bron geslagen moest worden lager in het dorp (vlakbij de brievenbus).

 leau03  leau12  leau04

Deze reconstructie vond plaats in 1904 zoals op de stenen van de fonteinen is te zien. Vanwege dezelfde reden is er in Deux Frères geen wasplaats. Omdat het dorp op 1060 meter hoogte ligt, op het hoogste punt van een heuvelrug, was het onmogelijk een wasplaats het hele jaar door van voldoende stromend water te voorzien. Het aanleggen van een wasplaats of fontein ging niet zonder slag of stoot, soms financierden de dorpsbewoners zelf deze watervoorzieningen door hout van hun bospercelen te verkopen. Ook in Deux Frères betaalden 22 gezinnen mee aan de bouw van de tweede fontein.

leau05  leau02  leau06

Tegenwoordig hebben we het maar luxe! Er komt gewoon water uit de kraan en het “château d’eau” (in Nederland watertoren) zorgt voor de druk op het water. Maar nog steeds haalt iedereen in het dorp regelmatig een fles water bij de "fontaine". Het is namelijk heerlijk drinkwater en je kunt dan ook gerust je flesje vullen bij de bron voordat je gaat wandelen!